Si tė pėrdorni
Sistemin e kėrkimit tė
Adlib Internet Server

Lexoni kėtė mė parė!

Nė kėtė formular mund tė plotėsohen fusha tė ndryshme kėrkimi. Duke klikuar 'Fillo kėrkimin', realizohen kėrkime pėr regjistrime qė i pėrgjigjen pyetjes qė keni formuluar pasi tė keni futur tė dhėna nė fushat e ndryshme. Radha e plotėsimit tė fushave nuk ka rėndėsi.


Mund tė pėrdorni si shkronja tė mėdha, ashtu edhe tė vogla.


Lista
Duke klikuar nė njė nga butonat nė tė djathtė tė formularit tė kėrkimit do tė mund tė kėrkoni nė listėn e emrave qė gjenden nė katalog. Kėrkimi mund tė bėhet pėr autorė, organizata ose subjekte. Mbushni fushėn pėrkatėse nė tė majtė tė butonit dhe klikoni butonin. Rezultati do tė shfaqet nė pjesėn e tekstit ndihmės. Numri pranė termit tregon sasinė e regjistrimeve qė pėrmbajnė kėtė term. Klikoni mbi tė dhe do tė keni regjistrimet pėrkatėse.


Tronkimi (kėputja e fjalės)
Duke pėrdorur tronkimin (pėrmes klikimit nė kutizėn e zgjedhjes) mundėsohet ēdo varg shkronjash (ose dhe bosh) pas shkronjave qė ju keni shkruar. Kjo do tė thotė qė kėrkimi do tė pėrfshijė ēdo fjalė qė fillon me shkronjat qė ju keni shkruar, si edhe vargun e shkronjave qė vjen pas tyre.
Njė shembull:
Duke shkruar 'shko' nė fushėn titull do tė shfaqen gjithė regjistrimet, qė kanė nė titull fjalė, qė fillojnė me 'shko' (si 'shko', 'shkoj', 'shkollė' etj.).


Baza e tė dhėnave
Nė kėtė fushė mund tė zgjidhni bazėn e tė dhėnave nė tė cilėn doni tė kėrkoni. Klikoni shigjetėn pas listės sė bazave tė tė dhėnave dhe zgjidhni njėrėn prej tyre.
Mund tė kėrkoni nė pjesėn e zgjedhur tė katalogut ose nė katalogun e plotė.
Lutemi tė kini parasysh qė katalogu ynė pasurohet nė vijimėsi me tituj tė botimeve tė reja qė hyjnė nė koleksionet tona; ndėrsa informacionin bibliografik pėr botimet mė tė vjetra mund ta gjeni nė skedarin tradicional me skeda.


Titulli
Nė kėtė fushė mund tė shkruani fjalė nga titulli. Nėse shkruani mė shumė se njė fjalė, do tė shfaqen tė gjitha regjistrimet qė pėrmbajnė kėto fjalė, pavarėsisht nga renditja e tyre nė titull.


Autori
Nė kėtė fushė mund tė shkruani mbiemrin ose mbiemrin dhe emrin e autorit qė doni tė gjeni (p.sh. 'frashėri' ose 'frashėri, naim').


Autori kolektiv (Organizata)
Autori kolektiv funksionon si 'autori'. Njė shembull pėr bazėn tonė tė tė dhėnave mund tė jetė 'Banka e Shqipėrisė' ose 'INSTAT'.


Kėrkim nė tekst (Tekst i lirė)
Nė kėtė fushė mund tė shkruani fjalė qė u pėrkasin fushave tė ndryshme. Renditja e fjalėve nuk ėshtė e rėndėsishme.


Subjekti
Kėtu mund tė shkruani subjekte pėr tė cilat jeni tė interesuar. Fusha plotėsohet sipas listės sė subjekteve tė Bibliotekės Kombėtare. Edhe nė kėtė rast mund tė pėrdoret tronkimi (kėputja) i fjalėve. Njė shembull pėr bazėn tonė tė tė dhėnave mund tė jetė: 'kom', nga ky kėrkim mund tė gjejmė 'kombi', por gjithashtu 'kompiuter'.


Term gjeografik
Nė kėtė fushė mund tė shkruani termin gjeografik pėr tė cilin jeni tė interesuar.


Emėr personi
Nė kėtė fushė mund tė shkruani emrin e personit pėr tė cilin jeni tė interesuar.


Viti
Kėtu mund tė shkruani vitin e botimit.


Numri i vendit
Kėtu mund tė shkruani numrin e vendit.

Adlib Internet Server
ėshtė prodhim i
Adlib Information Systems