Ngjarje

Biblioteka Kombëtare: In memoriam Át Zef Pllumi

25 Shtator 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në vijim të aktiviteteve me rastin e 10-vjetorit të ndarjes nga jeta të një prej figurave më të shquara të kulturës bashkëkohore shqiptare, Át Zef Pllumi, çeli të hënën, 25 shtator, ekspozitën “In memoriam – Át Zef Pllumi” dhe Forumin “At Zef Pllumi – dëshmi”, me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro-Furxhi, akademikë, shkrimtarë, përkthyes, studiues, nxënës të shkollës 9-vjeçare “Át Zef Pllumi” në Tiranë, etj. Në fjalën e saj përshëndetëse drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, u shpreh se “ekspozita kushtuar memuaristikës shqipe, si një rrugëtim i vetëdijes së dëshmimit historik e personal në kulturën shqiptare, që kulmon me veprën “Rrno vetëm për me tregue”, hedh dritë mbi një korpus kujtese e dëshmimi, i cili, në filtrin e epokave dhe në spektrin e historisë është shndërruar në Kujtesën tonë kolektive.

Lexo më shumë »

Vepra e Konstandin Kristoforidhit promovohet në Bibliotekën Kombëtare në 190-vjetorin e lindjes

06 qershor 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me Institutin për Studime Shqiptare dhe Protestante, zhvilloi të martën, më datë 6 qershor, takimin kremtues me rastin e 190- vjetorit të lindjes së gjuhëtarit dhe përkthyesit Konstandin Kristoforidhi dhe promovimit të pjesshëm të kolanës së përkthimeve të tij, përgatitur nga studiuesi Prof. Dr. Xhevat Lloshit

Lexo më shumë »

1-vjetori i Seminarit “Përthyerje Antropologjike” në BKSH
dhe numri special i revistës “Ethnologie française” për Etnologjinë shqiptare

26 maj 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në bashkëpunim me Departamentin e Etnologjisë në Institutin e Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit (IAKSA) prezantuan të premten, më 26 maj, në seminarin “Përthyerje antropologjike”, numri i dytë për vitin 2017 të revistës së mirënjohur shkencore franceze, "Ethnologie française"

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe e Kosovës, konferencë shkencore në 80-vjetorin e lindjes së Anton Pashkut

17 maj 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, me rastin e 80-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Anton Pashku, zhvilluan të mërkurën në Prishtinë, më datë 17 Maj, Konferencën Shkencore dhe Ekspozitën “Anton Pashku – shkrimtar”, me pjesëmarrjen e akademikë, studiues, profesorë, shkrimtarë nga Kosova, Shqipëria dhe Italia.

Lexo më shumë »

Kujtesa në arkivin fotografik të Marubit, në seminarin e shtatë “Përthyerje antropologjike”

28 Prill 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në bashkëpunim me Departamentin e Etnologjisë në Institutin e Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit (IAKSA) zhvilluan të premten, më 28 prill, seminarin e shtatë “Përthyerje antropologjike” me temë “Kujtesa në arkivin fotografik të Marubit”

Lexo më shumë »

BKSH i bashkohet kremtimeve për Ditën Ndërkombëtare të Librit dhe të së Drejtës së Autorit

24 Prill 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë iu bashkua ditën e hënën, më datë 24 prill, aktiviteteve të shumta kulturore të organizuara nga Fakulteti i Historisë dhe i Filologjisë, Universiteti i Tiranës, në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Librit dhe të së Drejtës së Autorit, me pjesëmarrjen e studiuesve, shkrimtarëve, pedagogëve e studentë, përfaqësues të shtëpive botuese, etj.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare dhe Ambasada Austriake, takim kushtuar leximit të Stefan Zweig

20 Prill 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në bashkëpunim me Ambasadën Austriake në Tiranë, me rastin e 75-vjetorit të vdekjes së shkrimtarit të njohur Stefan Zweig, zhvilloi të enjten pasdite, më datë 20 prill, takimin kushtuar leximit të veprës së shkrimtarit "Një njeri, që u mposht nga diktatura, ëndërroi për rend dhe këmbënguli për drejtësi”, me të ftuarin e veçantë aktorin e njohur austriak z. Martin Waltz, si dhe pjesëmarrjen e Ambasadorit austriak, z. Johann Sattler, drejtoreshës së BKSH, Prof. Dr. Persida Asllani, pedagogë dhe studentë të Gjuhës Gjermane në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja (UT). Leximi skenik në gjuhën gjermane i disa pjesëve nga vepra e Zweig “Ciceroni”, shkëputur nga libri “Orët yje të njerëzimit”, solli për herë të parë në Tiranë aktorin e njohur austriak, Martin Waltz.

Lexo më shumë »

Seminar mbi psikanalizën lakaniane në Bibliotekën Kombëtare

15 Prill 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me Rrethin Lakanian Shqiptar, zhvilloi ditën e shtunë, më 15 prill, sesionin e tretë të ciklit të seminareve të psikanalizës me temën “E pavetëdijshmja në veprim në eksperiencën analitike: ëndrrat, lapsuset, simptomat”, me pjesëmarrjen e veçantë të Prof. Myriam Mitelman, lektore e fushës frojdiane dhe psikanaliste në Strasbourg.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë pjesëmarrëse në Javën e Bibliotekave në Kosovë

11 Prill 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë mori pjesë në edicionin e XV të Javës së Bibliotekës organizuar nga Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, me pjesëmarrjen e Kryeministrit të Kosovës, z. Isa Mustafa, ambasadorit të SHBA në Kosovë, z. Greg Delawie, ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, z. Kujtim Shala, ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z. Arsim Bajrami, Prof. Dr. Persida Asllani, Drejtore e Bibliotekës Kombëtare

Lexo më shumë »

“Kultura buknore e Kosovës”, në seminarin e gjashtë “Përthyerje antropologjike”

31 Mars 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në bashkëpunim me Departamentin e Etnologjisë në Institutin e Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit (IAKSA) zhvilluan të premten, më 31 mars, në sallën e konferencave të IAKSA seminarin e gjashtë “Përthyerje antropologjike” me temë “Kultura buknore e Kosovës: ndryshimet dhe vazhdimësitë”, me pjesëmarrjen e veçantë të Dr. Arsim Canolli,

Lexo më shumë »

NJOFTIM

15 mars 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë Ju bën me dije se sot, më datë 15.03.2017, rreth orës 10 e 40, në njërën prej hapësirave të fondeve të BKSH, nëpërmjet sistemit elektronik të sigurisë dhe mbrojtjes nga zjarri u sinjalizua me sirena të brendshme e të jashtme ekzistenca e një vatre zjarri.

Lexo më shumë »

BKSH, prezantohet “Danub” i shkrimtarit Claudio Magris

28 shkurt 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës dhe Ministrinë e Kulturës prezantuan ditën e martë, më datë 28 Shkurt, veprën “Danub” të shkrimtarit bashkëkohor italian, Claudio Magris, me pjesëmarrjen e veçantë të vetë autorit, Ambasadorit Italian në Tiranë, z. Alberto Cutillo, përkthyes, shkrimtarë, studiues, botues dhe studentë. “Danub”, botim i Shtëpisë Botuese “Albas”, vjen për lexuesin shqiptar përmes përkthimit të Alma Hafizit, cilësohet si kryevepra e tij dhe që e shenjon atë si një prej shkrimtarëve më të mëdhenj bashkëkohorë italianë.

Lexo më shumë »

Vizitë e shkrimtarit Claudio Magris në Bibliotekën Kombëtare

27 shkurt 2017
Mbasditen e 27 shkurtit, Claudio Magris, një nga shkrimtarët dhe eseistët më të shquar bashkëkohorë italianë si dhe studiues i mirënjohur i letërsisë së Europës Qendrore vizitoi Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, në shoqërinë e Dr. Adriana Frisenna, drejtore e Institutit Italian të Kulturës. I ftuar në Tiranë, në prag të prezantimit të librit të tij të mirënjohur “Danub”, tashmë përkthyer edhe në gjuhën shqipe nga Alma Hafizi, zoti Magris u prit nga drejtorja e Bibliotekës Kombëtare, prof. Persida Asllani, e cila i uroi mirëseardhjen në këtë institucion të rëndësishëm të kulturës së librit

Lexo më shumë »

Seminari i pestë “Përthyerje antropologjike” në Bibliotekën Kombëtare

24 Shkurt 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në bashkëpunim me Departamentin e Etnologjisë (Instituti i Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit) mirëpriti të premten mbasdite, më 24 shkurt, antropologë, studiues, etnografë, muzikologë në seminarin e pestë “Përthyerje antropologjike” me temë “Rrëfenjave muzikore urbane: etnomuzikologjia dhe qyteti”, me pjesëmarrjen e veçantë të Dr. Mikaela Minga, etnomuzikologe pranë Institutit të Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Arteve.

Lexo më shumë »

BKSH çel veprimtaritë kremtuese në 100-vjetorin e lindjes së Musine Kokalarit

10 shkurt 2017
Me iniciativë të Ministrisë së Kulturës dhe Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë ditën e premte, 10 shkurt, në Bibliotekën Kombëtare u zhvillua ceremonia kremtuese në 100-vjetorin e lindjes së shkrimtares së parë shqiptare dhe intelektuales së shquar MusineKokalari, me pjesëmarrjen e Kryeministrit z. Edi Rama, Ministres së Kulturës znj. MirelaKumbaro, zv/Kryeministër dhe Ministër i Kulturës dhe Sporteve të Kosovës, z. Kujtim Shala, akademikë, studiues, etj. Konferenca Shkencore dhe ekspozita “MusineKokalari, vetëdija e shkrimit dhe e qëndresës”, shenjojnë fillimin e veprimtarive kulturore kushtuar intelektuales së shquar MusineKokalari, i cili përkon me shpalljen e këtij viti si “Viti i Kujtesës”, me qëllim nxitjen dhe promovimin e çdo akti kujtese, veçanërisht atij ndaj viktimave të diktaturës komuniste. Në fjalën e saj përshëndetëse, drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Prof. Dr. Persida Asllani u shpreh se “Dua ta nis fjalën time me një pohim të thjeshtë që na vjen prej shkrimeve të saj dhe që besoj se e përfaqëson atë thellësisht Ne e kërkojmë lirinë jashtë vetes, ndërsa ajo gjendet brenda nesh!”.Duke theksuar më tej se “MusineKokalari ishte dhe është “zonja e duhur” e botës shpirtërore e mendore shqiptare” ajo e cilësoi këtë veprimtari si një homazh kushtuar “Vetëdijes së shkrimit dhe të qëndresës” që përshkon jetën dhe veprën e MusineKokalarit deri në frymën e saj të fundit”.

Lexo më shumë »

Prezantohet në BKSH romani “Secili çmendet sipas mënyrës së vet” i Stefan Çapalikut

30 janar 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe Shtëpia Botuese “Gjergj Fishta”, në kuadër të “Vitit të kujtesës”, prezantuan ditën e hënë, mëdatë 30 janar, romanin “Secili çmendet sipas mënyrës së vet” të shkrimtarit dhe studiuesit Stefan Çapaliku.

Lexo më shumë »

Prezantim i librit “Epoka Kadare” në 81-vjetorin e lindjes së shkrimtarit

28 janar 2017
Të shtunën, më 28 janar, në ditën e lindjes së Ismail Kadaresë, Biblioteka Kombëtare dhe “Botimpex” ftuan lexues, studiues, shkrimtarë dhe botues në një paradite kremtuese rreth librit „Epoka Kadare“ të regjisores Nadire Buzo, i cili përmbyll punën e nisur gjatë „Vitit kulturor Ismail Kadare“ mbi dokumentarin „Emblema Kadare”, film që qëndron në zanafillë të këtij libri.

Lexo më shumë »

BKSH: prezantohet “Brenga ime shqiptare” i Aldo Renato Terrusi

19 janar 2017
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës prezantuan ditën e enjten, më datë 19 janar, librin “Brenga ime shqiptare” të autorit italian Aldo Renato Terrusi, me pjesëmarrjen e Ambasadorit Italian në Tiranë, z. Aberto Cutillo, znj. Adriana Frisenna, drejtoreshë e Institutit Italian të Kulturës, z. Agron Tufa, drejtor i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizimit, historianë dhe studiues të njohur si znj. Nevila Nika, z. Neritan Ceka, z. Gëzim Peshkëpia, etj.. Në fjalën e saj përshëndetëse Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Persida Asllani, u shpreh se “Biblioteka Kombëtare hap veprimtaritë kulturore të vitit duke iu bashkuar thirrjes që përcjell ky libër “për të mos harruar”.

Lexo më shumë »

Forum në Bibliotekën Kombëtare : “Albert Camus, libri dhe demokracia”

19 dhjetor 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Fan Noli, me rastin e 25-vjetorit të botimit në gjuhën shqipe të romanit “I huaji” i Albert Camus, zhvilloi ditën e hënë, më datë 19 dhjetor, takimin “Albert Camus, libri dhe demokracia”, me pjesëmarrjen e përkthyesve të mirënjohur Rajmonda Vuçini, Edmond Tupja, Ilia Lëngu, shkrimtarit Preç Zogaj

Lexo më shumë »

BKSH : promovohet vepra studimore “Faik Konica-dritëhijet e një diplomati”

16 dhjetor 2016
Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, në kuadër të përmbylljes së vitit kulturor “Faik Konica”, u promovua ditën e Premte, më datë16 dhjetor, vepra studimore “Faik Konica – dritëhijet e një diplomati” të autorit Agron Alibali, me pjesëmarrjen e veçantë të Prof. Aleks Luarasi, Prof. Pëllumb Xhufit, ish-Presidentit të Shqipërisë, Alfred Moisiu, si dhe studiues të shquar nga vendi dhe Kosova. Në fjalën e saj përshëndetëse, Drejtoresha e BKSH-së, Prof. Dr. Persida Asllani u shpreh se “kjo vepër studimore risjell në vëmendje një prej figurave më të shquara të kulturës dhe diplomacisë shqiptare, Faik Konica, duke na vërtetuar se puna dhe leximi i kontributit e personalitetit të Konicës është ende në proces dhe jo i përmbyllur një herë e përgjithmonë.”

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare kremton 150-vjetorin e lindjes së Ndre Mjedjes

13 dhjetor 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, duke pasur gjithmonë në vëmendje promovimin e vlerave më të mira të trashëgimisë kulturore kombëtare dhe personaliteteve që i japin dinjitet asaj, zhvilloi të martën, më 13 dhjetor, aktivitetin kremtues në 150-vjetorin e lindjes së poetit të shquar Ndre Mjedja, me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro-Furxhi, të ftuarit të nderit akademikut Sabri Hamiti si dhe akademikë e studiues të shquar, pedagogë e studentë. Në fjalën e saj drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Prof. Dr. Persida Asllani, u shpreh se “në hapësirën tonë kulturore mbarëkombëtare Ndre Mjedja është poeti i domosdoshë

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave çelin ekspozitën “Identiteti kombëtar dhe diaspora”

17 nëntor 2016
Në kuadër të Samitit të parë të Diasporës, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, përmes një bashkëpunimi të suksesshëm çelën të enjten, më datë 17 nëntor, ekspozitën “Identiteti kombëtar dhe diaspora”, me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, znj. Mirela Kumbaro dhe Ministrit të Jashtëm, z. Ditmir Bushati.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare përkujton 125-vjetorin e themelimit të Shkollës Shqipe të Vashave

7 nëntor 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me Institutin për Studime Shqiptare dhe Protestante, zhvilloi të hënën, më datë 7 nëntor, në Auditoriumin e BKSH-së takimin kulturor me rastin e 125-vjetorit të themelimit të Shkollës Shqipe të Vashave, si një shenjë nderimi për punën e jashtëzakonshme të Sevasti dhe Parashqevi Qiriazi.

Lexo më shumë »

Në Bibliotekën Kombëtare nis Shkolla Kombëtare e Bibliotekonomisë


Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë nisi Shkollën Kombëtare të Bibliotekonomisë (2016-2018), e cila programin e përditësuar e ka mbështetur në zhvillimet e fundit të shkencës së bibliotekave (bibliotekonomisë) dhe të informacionit. Ceremomia e çeljes u përshëndet nga drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Prof. Dr. Persida Asllani, e cila u uroi pjesëmarrësve fillim të mbarë dhe suksese në kualifikimin e tyre.

Lexo më shumë »

Përkthyesi me origjinë shqiptare Abdul Latif Arnauti viziton BKSH


Përkthyesi i letërsisë shqipe në gjuhën arabe, Abdul Latif Arnauti vizitoi këto ditë Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, ku zhvilloi një takim me drejtoreshën e BKSH, Persida Asllani. Në kuadër të Javës Agolliane, kushtuar 85-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Dritëro Agolli, përkthyesi me origjinë shqiptare, Abdul Latif Arnauti, vizitoi edhe ekspozitën e çelur në BKSH, ku mes botimeve të shumta në gjuhë të huaj të krijimtarisë së Agollit gjendet dorëshkrimi i përkthimit në gjuhën arabe të romanit “Njeriu me top” (1985), dhuruar nga përkthyesi.

Lexo më shumë »

Vizitë e Ambasadores së Kinës në Bibliotekën Kombëtare


Bibliotekën Kombëtare e vizitoi këto ditë Ambasadorja e Republikës Popullore të Kinës, zonja Jiang Yu. Ajo u prit nga drejtoresha e BKSH, zonja Persida Asllani dhe një grup specialistësh. Në kuadër të kësaj vizite, nga Ambasada e Kinës u dhuruan edhe libra mbi Kinën dhe botën kulturore kineze, që prekin fushat të ndryshme si ato politike, historike, kulturore, filozofike, artistike etj., me qëllimin që t'u prezantohet lexuesve shqiptarë panorama e zhvillimit aktual kinez dhe kulturës e vendit.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare çel kremtimet në kuadër të 85-vjetorit të Dritëro Agollit

10 Tetor 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në 85-vjetorin e lindjes së personalitetit të letrave shqipe, Dritëro Agolli, zhvilloi ditën e hënë, 10 tetor, veprimtarinë kremtuese “Ekspozita agolliane dhe ligjërata”, me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro-Furxhi, akademikë, studiues dhe profesorë, familjarë të shkrimtarit, dashamirës të kulturës si dhe lexues të Bibliotekës Kombëtare.

Lexo më shumë »

Shtampa e Faik Konicës “EX LIBRIS F.K.” i besohet Bibliotekës Kombëtare

7 Tetor 2016
Ministria e Punëve te Jashtme në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës dhe Bibliotekën Kombëtare organizuan sot në Sallën “Lumo Skëndo” në Aneksin e Bibliotekës Kombëtare ceremoninë e dorëzimit të shtampës “EX LIBRIS F.K.”, të quajtur ndryshe “Vula e Faik Konicës”.

Lexo më shumë »

BKSH prezanton INDEX TRANSLATIONUM 2015 në Ditën Ndërkombëtare të Përkthimit

30 Shtator 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në kuadër të nismës “Tirana lexon” dhe Ditës Ndërkombëtare të Përkthimit, mirëpriti ditën e premte, datë 30 Shtator 2016, takimin “NO JOKE! HUMORI NË LETËRSINË E PËRKTHYER”, në të cilin u prezantua edhe publikimi online në faqen zyrtare të BKSH-së (www.bksh.al) i INDEX TRANSLATIONUM 2015, që përbën Bibliografinë e përkthimeve në Shqipëri për këtë vit.

Lexo më shumë »

Ekspozitë në Bibliotekën Kombëtare kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës

3 – 10 shtator 2016
Biblioteka Kombëtare, në nderim të figurës së shquar të nënë Terezës dhe shenjtërimit të saj, fton publikun e kryeqytetit të vizitojë në datat 3-10 shtator ekspozitën “homazh” kushtuar Nobelistes së paqes përmes titujve dhe veprave që kanë në fokus jetën frymëzuese dhe veprimtarinë e saj shembullore.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare përkujton 100-vjetorin e Komisisë Letrare Shqipe dhe digjiton botimet e saj

1 shtator 1916 – 1 shtator 2016
Në 100-vjetorin e mbledhjes së parë të Komisisë Letrare Shqipe, pikërisht më 1 shtator 1916, në hollin e Bibliotekës Kombëtare çelet një ekspozitë dokumentuese në shenjë nderimi për kontributin e gjuhëtarëve shqiptare dhe albanologëve më në zë të epokës, të cilët me punën dhe dijen e tyre hodhën themelet e sistemimit të gjuhës shqipe tashmë si gjuhë mbarëkombëtare e letrare.

Lexo më shumë »

BKSH: Ekspozitë në 90-vjetorin e lindjes së Kasëm Trebeshinës

5 Gusht 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, me rastin e 90-vjetorit të lindjes të shkrimtarit Kasëm Trebeshina, ditën e Premte më datë 5 Gusht, çeli ekspozitën “Kasëm Trebeshina – 1926”, si një mesazh urimi në këtë përvjetor të lindjes së shkrimtarit.

Lexo më shumë »

Biblioteka Digjitale pasurohet me tituj të rinj nga historiku i shtypit shqiptar

28 Korrik 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë pasuron Bibliotekën Digjitale me tituj të rinj të rëndësishëm për historikun e shtypit shqiptar si revistat “Minerva”, “Përpjekja shqiptare”, “Agimi”, “Rilindja” dhe “Kalendari i vietës”. Koleksionet e plota të revistave të digjituara janë publikuar në faqen zyrtare të Bibliotekës Kombëtare (www.bksh.al), në seksionin “Periodikë” të Bibliotekës Digjitale, duke rritur ndjeshëm numrin e revistave, të cilat shumë lehtë mund të shfletohen online dhe shkarkohen në çdo pajisje elektronike si kompjuter, laptop, kindle, book reader, smartphone, tablet, etj.

Lexo më shumë »

BKSH përkujton shkrimtarin amerikan Ernest Hemingway

15 Korrik 2016
Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, ditën e premte më datë 15 Korrik, si një homazh në 55 vjetorin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit amerikan, Ernest Hemingway, u çel ekspozita përkujtimore “Ernest Hemingway: 1899 - 1961”, vit ky që përkon edhe me botimin e parë në gjuhën shqipe të romanit “Lamtumirë armë”, me përkthimin mjeshtëror të Vedat Kokonës.

Lexo më shumë »

BKSH, ekspozitë në 80 vjetorin e lindjes së akademikut Rexhep Qosja

25 Qershor 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë çeli ditën e shtunë më datë 25 Qershor, me rastin e 80-vjetorit të lindjes së akademikut kosovar Rexhep Qosja, një ekspozitë me veprat dhe studimet e tij, si një vëmendje e veçantë kushtuar kontributit dhe veprimtarisë së tij shkencore e kulturore.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare: Konferenca shkencore dhe ekspozita “Kujtesa e Rugovës”

15 Qershor 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës, në 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të Ibrahim Rugovës, zhvilluan të mërkurën, 15 Qershor, Konferencën Shkencore dhe Ekspozitën “Kujtesa e Rugovës”, me pjesëmarrjen e Ministrave të Kulturës znj. Mirela Kumbaro dhe z. Kujtim Shala.

Lexo më shumë »

BKSH, pjesëmarrëse në nismën “Dhuro një libër, dhuro jetë”

1 Qershor 2016
Një nga nismat më të reja dhe më të bukura “Dhuro një libër, dhuro jetë”, e ndërmarrë nga Biblioteka Komunitare e Bathores me mbështjetjen e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë si dhe “Shqipëria Mision i Mundshëm” dhe World Vision, u përmbyll me sukses ditën e mërkurë, më datë 1 Qershor, në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve.

Lexo më shumë »

BKSH: promovohet “Historia e Arkitekturës në Shqipëri”

26 Prill 2016
Instituti i Monumenteve të Kulturës “Gani Strazimiri”, në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës dhe Bibliotekën Kombëtare, promovoi ditën e martë, datë 26 Prill, veprën studimore “Historia e Arkitekturёs nё Shqipёri”, me autorë Aleksandër Meksi, Apollon Baçe, Emin Riza, Gjerak Karaiskaj dhe Pirro Thomo. Në këtë aktivitet morën pjesë znj. Mirela Kumbaro, Ministre e Kulturës, akademikë e arkitektë, studiues dhe specialistë të IMK-së, pedagogë e studentë të Arkitekturës dhe Arkeologjisë e Trashëgimisë Kulturore, etj..

Lexo më shumë »

Prezantohet juria shqiptare e Çmimit Strega 2016 në BKSH

23 Prill 2016
Me rastin e 23 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Librit dhe të së Drejtës së Autorit, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim të ngushtë me institucione të rëndësishme kulturore, do të zhvillojë një sërë aktivitetesh, si një javë e veçantë për të gjithë dashamirësit e librit. Duke e çelur siparin e saj sot, më datë 22 Prill, Biblioteka Kombëtare, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës, dhe me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, prezantoi jurinë e Çmimit prestigjioz letrar Strega 2016.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë pjesëmarrëse në Javën e Bibliotekave në Kosovë

12 Prill 2016
Të martën, më 12 prill, nisi edicionin XIV një nga ngjarjet më të rëndësishme të librit në Kosovë, Java e Bibliotekave, organizuar nga Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, gjatë së cilës promovohen dijet e sfidat mbi bibliotekonominë, por edhe aktivitetet kushtuar librit e kulturës së leximit. E ftuar për të qenë pjesë e kësaj jave këtë vit (e në edicionet në vazhdim) është edhe Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, e përfaqësur nga drejtoresha e Institucionit Prof. Persida Asllani dhe specialistë të sektorëve të ndryshëm.

Lexo më shumë »

Forum në Bibliotekën Kombëtare : Marcel Proust në shqip

30 mars 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me Shtëpinë botuese “Fan Noli, me rastin e përkthimit në gjuhën shqipe të romanit “Robinja” të shkrimtarit francez Marcel Proust nga përkthyesja Edit Dibra, zhvilloi ditën e mërkurë, datë 30 mars, takimin “Marcel Proust në shqip: leximi dhe përkthimi”.

Lexo më shumë »

Seminar mbi psikanalizën lakaniane në BKSH
“Lakani i kyçur në një nyje nga Joyce”

25 mars 2016
Biblioteka Kombëtare e Shqipërsisë, ditën e premte, më 25 mars, hapi dyert për një nga mendjet më sfidante të shekulit XX, që me analizat dhe parashtrimet e veta emancipoi profesionalisht breza të tërë psikanalistësh e intelektualësh në mbarë botën, Jacques Lacan.

Lexo më shumë »

Forum në Bibliotekën Kombëtare - In memoriam Umberto Eco 3 mars 2016

3 mars 2016
Biblioteka Kombëtare, në bashkëpunim me Departamentin e Letërsisë (Universiteti i Tiranës), zhvilloi ditën e enjte, datë 3 mars 2016, takimin “Të thuash shqip thuajse të njëjtën gjë”, kushtuar semiologut e filozofit italian Umberto Eco dhe gjurmës së fuqishme të veprës së tij letrare, teorike dhe intelektuale në kulturën shqiptare.

Lexo më shumë »

Lamtumirë semiologut, filozofit dhe shkrimtarit italian Umberto Eco

19 shkurt 2016
Të premten në mbrëmje, më datë 19 shkurt 2016, u nda nga jeta, në moshën 84-vjeçare semiologu, filozofi, shkrimtari, kritiku italian Umberto Eco. Një nga figurat më të rëndësishme të kulturës bashkëkohore botërore, një nga ekspertët e jashtëzakonshëm të komunikimit dhe masmedias.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare, kremtime në Vitin Kulturor kushtuar Ismail Kadaresë në 80-vjetorin e lindjes

12 shkurt 2016
Në BKSH, në kuadër të kremtimeve për Vitin Kulturor kushtuar Ismail Kadaresë në 80-vjetorin e lindjes, ditën e Premte, dt.12.02.2016, u zhvilluan një varg aktivitetesh kulturore, si tri qasje të ndryshme, studimore, estetike e informative përmes: konferencës shkencore “Ismail Kadare: leximi dhe interpretimi”, ekspozitës “Qytetet e Kadaresë” dhe promovimeve të disa botimeve shkencore realizuar me rastin e 80-vjetorit të shkrimtarit.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare, homazh për akademikun Kristo Frashëri

1 shkurt 2016
Në Bibliotekën Kombëtare më datën 1 shkurt u çel ekspozita përkujtimore “Kristo Frashëri (1920-2016)”, si një homazh kushtuar akademikut, historianit, profesorit Kristo Frashëri, i cili u nda nga jeta një ditë më parë. Kjo ekspozitë me veprat dhe studimet e tij vjen për publikun e gjerë dhe lexuesit e Bibliotekës Kombëtare si një vëmendje e veçantë kushtuar kontributit dhe personalitetit të jashtëzakonshëm shkencor të akademikut Kristo Frashërit.

Lexo më shumë »

Libra të çmuar të bibliotekës së Konicës i dhurohen Bibliotekës Kombëtare
Tiranë, 13 janar 2016

Libra të çmuar të bibliotekës private të Faik Konicës, e konsideruar e humbur, iu dhuruan sot Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë nga studiuesi Agron Alibali, gjatë një ceremonie të veçantë që u zhvilluan në mjediset e BKSH me pjesëmarrjen e studiuesve, historianë si dhe punonjës të saj.

Lexo më shumë »

Presidenti Nishani në Bibliotekën Kombëtare: Me këtë Meshar ne gjejmë një qetësi shpirtërore dhe krenari kombëtare të të gjithëve
23 dhjetor, 2015

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani vizitoi sot paradite me shumë interes ekspozitën “Biblioteka e Bibliotekave”, e cila përmbyll kremtimet me rastin e 95-vjetorit të Bibliotekës Kombëtare. Me këtë rast Kreu i Shtetit në prani të Zëvendësministrit të Kulturës Zef Çuni, të shumë akademikëve, profesorëve, studiuesve dhe gjuhëtarëve i dorëzoi Drejtores së Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Persida Asllani për ta mirëmbajtur dhe për t’u përkujdesur kopjen e ‘Mesharit” të Gjon Buzukut, e cila i është dhuruar nga Papa Françesku I gjatë vizitës së tij historike në Tiranë më 21 shtator 2014.

Lexo më shumë »

Kremtimi i 95-vjetorit të Bibliotekës Kombëtare dhe Çmimi “Lumo Skendo” 2013 e 2014
20 dhjetor 2015

Duke zgjedhur fundin e vitit për të përmbyllur kremtimet e një nga ngjarjeve më të rëndësishme të kulturës shqiptare, 95-vjetorin e themelimit të saj, Biblioteka Kombëtare organizoi ditën e dielë, 20 dhjetor, një ceremoni festive në të cilën, mes shumë të ftuarve, morën pjesë kryeministri i Shqipërisë, z. Edi Rama, ministrja e Kulturës, z. Mirela Kumbaro, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, ish Ministra të Kulturës dhe ish-drejtues të Bibliotekës ndër vite, njerëz të artit dhe kulturës, botues, studiues, lexues etj.

Lexo më shumë »

Konica dhe Apollinaire: një miqësi europiane
4 dhjetor, 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, në bashkëpunim me Aleancën Franceze dhe Departamentin e Gjuhës e Letërsisë Frënge, (UT), më datën 4 dhjetor u zhvillua aktiviteti kulturor “Guillaume Apollinaire dhe Faik Konica: një miqësi europiane”, kushtuar miqësisë së veçantë midis dy figurave të jashtëzakonshme të kulturës shqiptare dhe asaj franceze, Konicës e Apollinaire-it. Me pjesëmarrjen e Ambasadorit francez në Tiranë, Z. Bernard Fitoussi, përkthyesve të mirënjohur Edmond Tupja dhe Severina Pasho si dhe të ftuarit të veçantë, akademikut, shkrimtarit dhe studiuesit Luan Starova, ky aktivitet erdhi i konceptuar si një takim ‘intim’ mes studiuesish, shkrimtarësh, përkthyesish dhe lexuesish në një bashkëbisedim në gjuhën franceze.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare, homazh për akademikun Jorgo Bulo


Në Bibliotekën Kombëtare më datën 27 nëntor 2015 u çel ekspozita përkujtimore “Jorgo Bulo (1939–2015)”, si një homazh kushtuar akademikut, filologut, historianit të letërsisë, kritikut letrar, profesorit Jorgo Bulo, i cili u nda nga jeta një ditë më parë.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare prezanton koleksionin digjital të revistës “LEKA”


Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë prezantoi gjatë Panairit Klik Ekspo Klik 2015, koleksionin e plotë të digjituar të revistës "LEKA", tanimë i publikuar në formatin e tij elektronik në faqen zyrtare të Bibliotekës Kombëtare.

Lexo më shumë »

Konferenca “Letërsia shqipe dhe dialekti” në Bibliotekën Kombëtare
20 nëntor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, në bashkëpunim me Fakultetin e Historisë dhe e Filologjisë, Departamenti i Letërsisë, gjatë ditës së Premte më dt. 20 nëntor, u zhvillua Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Letërsia shqipe dhe dialekti", duke iu rikthyer edhe një herë shqyrtimeve mbi gjuhën standarde shqipe dhe dialektet e saj në letërsinë shqipe.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare marrëveshje bashkëpunimi me Fondacionin Universitar “Francesco Solano”, Itali
12 nëntor 2015

Sot, më dt. 12.11.2015, në sallën Ovale të Pallatit të Kongreseve, në kuadër të Panairit të Librit Tirana 2015, Prof. Dr. Persida Asllani, Drejtore e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, dhe Prof. Francesco Altimari, President i Fondacionit Universitar “Francesco Solano” ( FUFS), Itali, bënë publike nënshkrimin e Marrëveshjes së bashkëpunimit kulturor e shkencor.

Lexo më shumë »

Stefan Zweig në Shqipëri : një mik europian
31 tetor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Letërsisë në Tiranë, më datën 31 tetor u zhvillua aktiviteti kulturor “Stefan Zweig në Shqipëri : një mik europian”, kushtuar veprës së Stefan Zweig dhe rolit të saj në letërsinë e huaj të botuar dhe lexuar në Shqipëri.

Lexo më shumë »

Artur Miller në 100 vjetorin e lindjes
26 tetor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare më datë 26 tetor, me rastin e 100-vjetorit të lindjes së dramaturgut të mirënjohur amerikan, Arthur Miller, u çel ekspozita “Arthur Miller : 1915-2015”.

Lexo më shumë »

“Dante i Shqiptarëve”, 120 vjet rrugëtim në përkthimet e studimet shqiptare
13 tetor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, me rastin e 750-vjetorit të lindjes së Dante Alighierit, u çel ekspozita “Dante i shqiptarëve”, një bashkëpunim mes BKSH-së, Institutit Italian të Kulturës, Shoqatës “Dante Alighieri”-Tiranë dhe Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë

Lexo më shumë »

Bibliografia e përkthimeve në Shqipëri tashmë online në website-n e BKSH-së
30 shtator, 2015

Biblioteka Kombëtare, në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Përkthimit, në datën 30 Shtator, publikon online një nga kontributet e saj më të rëndësishme bibliografike: Bibliografia e përkthimeve në Shqipëri 2003-2014 (Index Translationum), një bashkëpunim i hershëm i saj me UNESCO-n. Duke përzgjedhur Ditën Ndërkombëtare të Përkthimit për këtë prezantim, BKSH ndërmerr një akt nderimi ndaj përkthyesve, kontributit të tyre në komunikimin ndërkulturor. Ekspozita me përkthime të përzgjedhura i bashkohet urimit për të gjithë përkthyesit shqiptarë.

Lexo më shumë »

Homazh për akademikun Aleksandër Stipçeviç në Bibliotekën Kombëtare

Në Bibliotekën Kombëtare më datën 2 shator 2015 u çel ekspozita përkujtimore “Aleksandër Stipçeviç (1930–2015)”, si një homazh kushtuar akademikut kroat, me prejardhje nga arbneshët e Zarës, i ndarë nga jeta dy ditë më parë. Kjo ekspozitë vjen për publikun e gjerë dhe lexuesit e Bibliotekës Kombëtare si një vëmendje e veçantë kushtuar kontributit dhe personalitetit të tij shkencor, veçanërisht në fushën e ilirologjisë.

Lexo më shumë »

Botimet e Bibliotekës Kombëtare kushtuar De Radës prezantohen në hapësirën arbëreshe
Maq, 21 gusht 2015

Në edicionin e dytë të takimeve vjetore me titull “Takohemi Maq”/”Incontriamoci a Macchia”, organizuar nga Shoqata Kulturore Arbëreshe “J. De Rada”, në bashkëpunim me Fondacionin Universitar “Françesko Solano” të Universitetit të Kalabrisë, mbajtur në Maq (San Demetrio Corone) më 21 gusht, u prezantuan dy botime të rëndësishme të Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë kushtuar De Radës.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare përkujton 155-vjetorin e lindjes së Kolë Idromenos
12 – 30 gusht, 2015

Në Bibliotekën Kombëtare më datën 12 gusht 2015, me rastin e 155-vjetorit të lindjes së piktorit Kol Idromeno, është çelur ekspozita përkujtuese “Kolë Idromeno, në fondin e Bibliotekës Kombëtare”.

Lexo më shumë »

Ambasada Ruse i dhuron Bibliotekës Kombëtare 67 vepra Balkano-Albanologjike
BKSH, 7 korrik 2015

Në sallën elegante “Lumo Skëndo” të Bibliotekës Kombëtare u zhvillua më 7 korrik ceremonia e dhurimit të librave nga ana e ambasadës Ruse, me rastin e thirrjes për donacione në kuadër të 95-vjetorit të themelimit të BKSH-së.

Lexo më shumë »

Bektashizmi në kulturën shqiptare
ekspozitë dhe konferencë - 24 qershor, 2015

Marrëdhënia e Bektashizmit me historinë dhe kulturën shqiptare u bë tema qendrore e një ekspozite dhe konference shkencore në Bibliotekën Kombëtare paraditen e 24 qershorit. Përmes ekspozitës Bektashizmi në kulturën shqiptare BKSH ka synuar një rrugëtim hulumtues mbi gjurmën historike dhe kulturore të tarikatit Bektashian në jetën shpirtërore, shoqërore e kombëtare shqiptare.

Lexo më shumë »

In memoriam Koliqi / Camaj
BKSH, 25 maj 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, u zhvillua pasditen e 25 majit ne mjediset e BKSH-së, si një aktivitet kushtuar dy shkrimtarëve të çmuar dhe dy personaliteteve të shquara të botës kulturore shqiptare, pikëpjekja më frytdhënëse e të cilëve, veç ajo mes shkrimesh e fatesh, mbetet revista “Shêjzat”, një ndër revistat kulturore më të ndritura të diasporës mbarëkombëtare.

Lexo më shumë »

Mbrëmja poetike Aragoni –poeti i një mijë perspektivave
BKSH, 14 maj 2015

Në vijim të aktiviteteve në nxitje të leximit dhe shkëmbimit mes kulturave, në mjediset e Bibliotekës Kombëtare u zhvillua mbasditen e 14 majit mbrëmja poetike me temë: Aragoni –poeti i një mijë perspektivave. Kjo mbrëmje, e koordinuar nga Prof. Dr. Saverina Pasho dhe e realizuar falë bashkëpunimit të BKSH-së me Departamentin e Gjuhës Frënge të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja dhe Aleancës Franceze të Tiranës, u gjallërua nga profesorët e këtij departamenti, Z. I. Lëngu dhe Znj. B. Kuçuku si dhe nga Ambasadori i Francës në Tiranë, Z. Bernard Fitoussi. Tre oratorët sollën aspekte të ndryshme nga jeta dhe vepra e Aragonit, këtij personaliteti kompleks e paradoksal që shpesh është cilësuar si poeti më i madh i shekullit XX.

Lexo më shumë »

380-vjetori i botimit të Fjalorit të Frang Bardhit
13 maj 2015

Duke vijuar traditën e kremtimeve letrare të 23 Prillit, Ditës botërore të librit dhe të drejtës së autorit, Biblioteka Kombëtare, nismëtare e këtij aktiviteti në Shqipëri që në vitin 2003, organizon në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane në Tiranë dhe Shtëpinë botuese Zenit një mbrëmje letrare kushtuar një prej autorëve të shquar e themelues të letërsisë amerikane, Herman Melville, dhe romanit të tij të famshëm “Mobi Dik”, përkthyer së fundmi i plotë edhe në gjuhën shqipe nën përkthimin mjeshtëror të Rudi Erebarës.

Lexo më shumë »

Aktivitet kushtuar “Javës së Europës” në BKSH përmes prezantimit të librit “Europë Ik e Ja” të Majlinda Bregut
11 maj 2015

Në kuadër të Javës së Europës, me praninë e Ambasadores së BE-së në Shqipëri znj. Romana Vlahutin, Biblioteka Kombëtare dhe UET- Press ndërmorën një refleksion dhe bashkëbisedim kushtuar sfidës europiane të botës shqiptare

Lexo më shumë »

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit në Bibliotekën Kombëtare

Duke kremtuar Ditën botërore të lirisë së shtypit, Biblioteka Kombëtare në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit (Universiteti i Tiranës), organizuan më 30 Prill një refleksion të përbashkët mbi parimet themelore të lirisë së shtypi dhe mbi rrugëtimin e shtypit shqiptar në kërkim e thellim të lirisë.

Lexo më shumë »

Dita botërore e librit dhe MOBI DIK në Bibliotekën Kombëtare 23 prill 2015, ora 18:00

Duke vijuar traditën e kremtimeve letrare të 23 Prillit, Ditës botërore të librit dhe të drejtës së autorit, Biblioteka Kombëtare, nismëtare e këtij aktiviteti në Shqipëri që në vitin 2003, organizon në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane në Tiranë dhe Shtëpinë botuese Zenit një mbrëmje letrare kushtuar një prej autorëve të shquar e themelues të letërsisë amerikane, Herman Melville, dhe romanit të tij të famshëm “Mobi Dik”, përkthyer së fundmi i plotë edhe në gjuhën shqipe nën përkthimin mjeshtëror të Rudi Erebarës.

Lexo më shumë »

Ekspozita Noli/Konica, në “Javën e bibliotekave në Kosovë” 14-18 prill 2015

Në kuadër të aktiviteteve kushtuar Javës së Bibliotekës në Kosovë ekspozita Noli/Konica, album i një bashkëkohësie, organizuar dhe përuruar në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë gjatë muajit mars, udhëtoi drejt Prishtinës dhe shenjoi hapjen e një vargu të gjatë e me shumë interes veprimtarisht për bilbiotekat dhe bibliotekonominë. Ky është edicioni i XIII i kësaj jave, e cila organizohet falë bashkëpunimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës dhe Ambasadës Amerikane në Prishtinë, nga 14 deri më 18 prill.

Lexo më shumë »

Ligjëratë e shkrimtarit dhe historianit belg Geert Van Istandael në BKSH

Paraditen e 31 marsit, Biblioteka kombëtare pati të ftuar nderi shkrimtarin, poetin, eseistin dhe historianin Geert Van Istandael. Të pranishmit patën mundësinë të ndjekin një leksion të hapur jo thjesht rreth historisë së Belgjikës por të sfidave të brendshme të shoqërisë belge dhe modeleve komplekse që ajo i ofron sot Europës së Bashkuar dhe botës përmes vetë ekzistencës të saj.

Lexo më shumë »

Ekspozita NOLI / KONICA – Albumi i një bashkohësie

Biblioteka kombëtare përuroi më 30 mars, në prani të Ministres së Kulturës znj. Mirela Kumbaro dhe shumë të ftuarve, ekspozitën NOLI / KONICA – Albumi i një bashkohësie, e cila iu kushtua dy figurave të shquara të jetës kulturore, letrare, politike e shoqërore të mbarë botës shqiptare, që nga kolonitë e largëta e deri te zemra e saj në Ballkanin e ndërliqshëm.

Lexo më shumë »

Dita ndërkombëtare e librit për fëmijë dhe java e leximit në Bibliotekën kombëtare

Për herë të parë Biblioteka Kombëtare u bë pjesë e aktiviteteve botërore kushtuar librit për fëmijë në Ditën ndërkombëtare të librit për fëmijë. Që prej vitit 1967, 2 prilli, ditëlindja e një prej shkrimtarëve më të dashur për fëmijë, Hans Christian Andersen, është shpallur si ditë e veçantë e nxitjes dhe inicimit të dashurisë së leximit te lexuesit e vegjël.

Lexo më shumë »

Vizitë e ambasadorit të SHBA, z. Donal Lu dhe bashkëshortes së tij në Bibliotekën Kombëtare

Më 17 mars Ambasadori Donald Lu dhe bashkëshortja e tij Dr. Ariel Ahart vizituan Këndin Amerikan në Tiranë. Ambasadori, Dr. Ahart dhe Shefja e Zyrës së Marrëdhënieve me Publikun Znj. Valerie O'Brien u takuan me Drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare Znj. Persida Asllani.

Lexo më shumë »

Prezantim dhe ekspozitë në kuadër të librit “Historia e Austrisë”

Biblioteka kombëtare në bashkëpunim me Shtëpinë botuese “Dituria” dhe Ambasadën e Austrisë në Tiranë zhvilloi më 16 mars një takim kushtuar botimit në shqip të “Historisë së Austrisë”, me autor historianin e mirënjohur Prof. Alois Niederstätter.

Lexo më shumë »

Homazh për balkanologun Gustav Weigand

Biblioteka Kombëtare i kushtoi ditën e premte, më 27 shkurt, një vëmendje të veçantë kontributit dhe personalitetit shkencor të balkanologut gjerman Gustav Weigand, me rastin e 155-vjetorit të lindjes.

Lexo më shumë »

Një mbrëmje për Ismail Kadarenë

Biblioteka kombëtare, në bashkëpunim me Shtëpinë botuese Pegi, kremtoi në mënyrë simbolike më 28 janar ditëlindjen e shkrimtarit Ismail Kadare përmes një mbrëmjeje të veçantë në praninë e studiuesve dhe lexuesve të tij. Përvojat personale dhe profesionale të studiuesve të afirmuar të shkrimtarit por edhe të studiuesve të rinj u sollën për publikun përmes një bashkëbisedimi të hapur ku ligjërimi letrar dhe ai për letërsinë u shkrinë në një homazh dhe urim për ditëlindjen e shkrimtarit.

Lexo më shumë »

Java e bibliotekës fëminore në Bibliotekën Kombëtare

Më datë 23 dhjetor, për herë të parë në Shqipëri, në mjediset e Bibliotekës Kombëtare u çel “Java e bibliotekës fëminore”. Kjo javë promovuese synon nxitjen dhe edukimin e procesit të leximit te fëmijët.

Lexo më shumë »

Aktivitete në BKSH në kuadër të 200-vjetorit të De Radës

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me Departamentin e Letërsisë së Fakultetit të Histori-Filologjisë (UT) dhe Bibliotekën Kombëtare të Kosovës ndërmorën me sukses aktivitetet përmbyllëse të kremtimeve të 200-vjetorit të De Radës më datë 16 dhjetor në mjediset e BKSH.

Lexo më shumë »

Kremtimet e 100-vjetorit të Marguerite Duras në BKSH

Mbasditen e 9 dhjetorit në Biblioteken Kombëtare, u zhvillua një takim i veçantë i të pasionuarve të letërsisë frënge, nën titullin simbolik Mbrëmje me Marguerite Duras, kushtuar 100- vjetorit të saj të lindjes.

Lexo më shumë »

Bashkëbisedim me Prof. Andrew Wachtel

Mbasditen e 5 dhjetorit, në auditoriumin e Bibliotekës Kombëtare u zhvillua një bashkëbisedim me autorin Andrew Wachtel rreth librit të tij, përkthyer tashmë edhe në shqip, "Ballkani në historinë botërore".

Lexo më shumë »

Edicioni IX-të i Konferencës Kombëtare të Bibliotekonomisë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë (BKSH) dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” (BKK), më datat 4-5 dhjetor organizuan dhe morën pjesë në “Konferencën Kombëtare të Bibliotekonomisë”, edicionin e nëntë, me temë Aftësimi në informacion përmes teknologjive të reja dhe komunikimit.

Lexo më shumë »

Ekspozita "Shqipëria në luftë 1939-1944"
27 nëntor, ora 18:00

Ekspozita e hapur më datë 27 nëntor në mjediset e BKSH-së i kushtohet teatrit kompleks të luftës në territorin e shtetit shqiptar gjatë Luftës së dytë botërore.

Lexo më shumë »

Konferencë nga Luçia Nadin kushtuar botimeve veneciane

Studiuesja e mirënjohur Luçia Nadin mbajti ditën e premte, më 24 tetor, në mjediset e Bibliotekës kombëtare konferencën me temë “Botimet veneciane në kohën e Aldo Manuzio-s dhe veprimtaria e Benardino Vitali-t, botues i Marin Barletit”.

Lexo më shumë »

“NJË MBROJTËS PËR SHQIPËRINË”-100 VJET PAS LUFTËS SË MADHE

dokumentar nga GENTA POPA PRODANI

“ LUFTA E MADHE DHE SHQIPËRIA”

ekspozitë nga koleksionet e Bibliotekës Kombëtare

Lexo më shumë »

Hapja e ekspozitës “Katolicizëm dhe kulturë”

Më datë 16 shtator, në Bibliotekën Kombëtare, në prani të Kryeministrit z. Edi Rama, të Ministres së Kulturës znj. Mirela Kumbaro dhe shumë të ftuarve të tjerë, u përurua ekspozita “Katolicizëm dhe kulturë”, e organizuar me rastin e vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri.

Lexo më shumë »

Persida Asllani, drejtore e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, bashkë me Etleva Domin, nëndrejtore, priti sot në një takim të veçantë një delegacion të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës "Pjetër Bogdani" i përbërë nga Bedri Zyberaj, u.d. i drejtorit, Sali Bashota, kryetar i Këshillit Drejtues, dhe Dashamir Bërxulli, anëtar i Këshillit Drejtues.

Lexo më shumë »

Më datë 1 shtator, në mjediset e Bibliotekës Kombëtare, Prof. Dr. Persida Asllani u prezantua me personelin e kësaj biblioteke në postin e drejtueses së institucionit. Prezantimi u bë nga Ministrja e Kulturës znj. Mirela Kumbaro.

Lexo më shumë »